Loading...
KİTAP 2020-01-20T11:57:53+00:00

YOL – The Path – Le Chemin bir otobiyografi çalışmasıdır. Yaşam anılarımı, bana göre önemli gördüğüm memleket ve dünya olayları, özlü sözler, seyahat serüvenleri ve müzikle harmanlamaya gayret ettim.

KİTABI PDF OLARAK OKUMAK İSTERSENİZ TIKLAYIN!

YOL kelimesini iki anlamda kullandım:

Birinci anlamı yaşam hikâyemin geçtiği yoldur. Herkesinki gibi, inişli-çıkışlı, sevinçli-hüzünlü, bazen son derece tatmin eden-bazen hayal kırıklığı yaratan, bazen koşarak-bazen yürüyerek-bazen de ayak sürüyerek ilerlediğim bir yol…

İkinci anlam, motosiklet üzerinde kat ettiğim yüzbinlerce kilometredir. Motosiklet sürüşü bana yaşamımın her döneminde haz vermiştir. Neşeliysem daha da keyifli olmamı, hüzünlüysem dertlerimden daha çabuk arınmamı sağlamıştır.

Kitabın isminde “YOL” kelimesinin yanı sıra, yolun birinci anlamdaki İngilizce karşılığı “The Path” ve Fransızca karşılığı “Le Chemin” kelimelerini kullanmamın nedeni şudur: Yaşamımın özellikle eğitim ve iş hayatı dönemlerinde, İngilizce ve Fransızca lisanlarının benim insanlarla iletişimimde önemli bir yeri oldu. Belli olayları yabancı lisan(lar) kullanarak yaşadığımdan, onları olduğu gibi aksettirmek bana daha doğal geldi. Kitabın belli yerlerinde görüleceği gibi, iletişim şayet yabancı bir lisanda olmuşsa, anlatımım da ilgili lisanda yapılmış, Türkçeye tercümesi yabancı lisandaki anlatımı takip etmiştir.

1968 yılında başladığım ve hâlâ geliştirmeye çalıştığım bir “özlü sözler” koleksiyonum var. Bu sözlerden bazılarını kitabın bölüm başlarında ve anlatımlarımla ilişkili olanları bölümlerin ilgili sayfalarında kullandım. Böylece, özlü söz ile birinci anlamdaki YOL arasında bir bağlantı kurmaya gayret ettim.

Lise yıllarından itibaren memleketimizdeki ve dünyadaki olaylar her zaman ilgimi çekmiştir. Yaşamımın belli dönemlerine paralel olarak gelişen olayları ve o olaylarla ilgili görüşlerimi de yansıtmaya çalıştım.

Müzik benim için her dönemde bir neşe kaynağı olmuştur. Kitabın arka sayfasındaki gitarlı ve mızıkalı resmim bunu aksettirmektedir. Bir müzik aleti çalmayı öğrenmeyi kendime yaptığım en büyük iyilik, kendime verdiğim en büyük hediye olarak görüyorum.

Kitap on-bir bölümden oluşmaktadır. Bölümler, eğitim ve iş hayatımın dönemlerine göre sıralanmıştır. Son bölüm, “Hayat Devam Ediyor…” başlığı altında hayat hikâyemi devam ettirmektedir.

Bölümler haricinde iki başlık daha vardır:
Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV): Bana orta ve lise eğitimini veren okullarımın bağlı olduğu vakıftır. Talas Amerikan Ortaokulu ve Tarsus Amerikan Koleji’ne bana kazandırdıklarından dolayı minnettarım. Borcumu, SEV’de on seneyi aşkın bir dönemde mütevelli ve yönetici olarak çalışarak ödemeye çaba gösterdim.

Motosiklet Üzerinde: Bu başlık altında motosiklet sürüşünün bana verdiği hazzı ve kazandırdığı dostlukları yansıtmaya çalıştım.

Anlatımlarımla ilgili fotoğraflar her bölüm ve başlıktan sonra numaralandırılarak sıralanmıştır.

Bu kitapta yer almayan muhtelif başlıklar, bu kitapla beraber, adresi www.mehmetgur.com olan sitede yayınlanmaktadır. Söz konusu başlıklar şunlardır:

  • “YOL” Boyunca Dünyada ve Türkiye’de Meydana Gelen Önemli Olaylar

  • Fikir ve Düşünce Paylaşımlarım

  • Özlü Sözler Koleksiyonum: Muhteşem Özlü Sözler ve Anlamlı Özlü Sözler

  • Bir 50. Yıl Serüveni (TAC – Homecoming 2019)

  • Videolar: Muhtelif müzik icraatı ve motosiklet videoları.
    Kitap içinde yer almayan bu başlıklara zaman içerisinde ilaveler yapılacak ve yeni başlıklar açılacaktır.

Teşekkür ederim,
Mehmet GÜR
Ağustos 2019