Loading...
MUHTEŞEM ÖZLÜ SÖZLER 2019-08-10T15:54:44+00:00

1968-1969 ders yılı idi. Tarsus Amerikan Koleji’nde lise son sınıf öğrencisiydim. Bir gün, Türkçe edebiyat dersinin verileceği sınıfa girdiğimizde, kara tahtanın sağ üst köşesine İngilizce olarak yazılmış bir cümle dikkatimizi çekti:

“TODAY IS THE FIRST DAY OF THE REST OF MY LIFE” (Bugün, hayatımın geri kalanının ilk günüdür.)

Daha sonraları bu sözün Amerikalı müzisyen John Denver tarafından bir şarkısında kullanıldığını öğrendim.

Söz çok hoşuma gitti…

Çocukluğumuzdan beri atasözleri, deyimler öğreniriz. Atasözleri kuşaktan kuşağa aktarılır. Kimin söylediği belli değildir. Atasözlerinin bazıları, günlük yaşantımızda konuşurken veya yazılı olarak kullanıldığı için akılda kalır. Öte yandan, kimin tarafından söylendiği belli olan özlü sözler de zaman zaman duyulur, ama az kullanıldıkları için daha kolay unutulur. Liseden sonra beğendiğim sözleri not etmeye ve biriktirmeye başladım. Bundan sonra da biriktirmeye devam edeceğim. Biriktirdiğim sözler atasözleri değildir. Çoğu, kimin tarafından söylendiği belli olan alıntılardır.

“Muhteşem Özlü Sözler” listesindeki sözler, sitede ayrı bir liste olarak yer alan “Anlamlı Özlü Sözler” listesindeki sözlere kıyasla daha filozofça ve bazıları zaten filozoflar tarafından söylenmiş sözlerdir. Derin derin düşünmek için çoğu zaman “Muhteşem Özlü Sözler” listesine, gülümsemek ve/veya daha az düşünmek için “Anlamlı Özlü Sözler” listesine göz atmak gerekir.

 

İnternet çağında herhangi bir konuda söylenmiş güzel sözleri bulmak artık çok kolaylaştı, ama aşağıdaki özlü sözler, “benim biriktirdiklerim” olarak benim için bir kıymet ifade ediyor. Eminim on-binlerce müthiş söz vardır, ama aşağıdaki özlü sözler benim açımdan mana ve güzellik taşıyan sözlerdir. “Özlü Sözler” listesi yapan başka bir kişinin, değişik bir listeye sahip olması çok normaldir.

Listemdeki sözlerin önemli bir bölümünü İsviçre’de üniversite tahsili yaparken (1969-1974) ve İngiltere’de (1983-1985) çalışırken not ettim. Dolayısıyla, sözlerin büyük bölümü İngilizce ve Fransızca lisanlarındadır, ama hepsinin Türkçeye çevirisini yaptım. Sözün sahibi hakkında kısa bir bilgi verdim. Bazı sözler ve/veya sözün sahibi hakkında düşündüklerimi ve görüşümü aksettirmeye çalıştım. İlgili görüşler italik harflerle yazılmıştır.

 Listedeki sözlerin herhangi bir kritere veya konuya göre bir sıralaması yoktur. Sözlerin çoğu yaşam ve başarı üzerinedir. İnsana ilham ve azim verir.

* * *

♥ YEDİ ÖĞÜT:
1) Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.
2) Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
3) Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.
4) Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
5) Tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol.
6) Hoşgörüde deniz gibi ol.
7) Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

 • Mevlana Celalettin Rumi: (1207-1273) Bugünkü Afganistan’ın Vahş kasabasında doğmuş, Konya’da vefat etmiştir. İnsanları hoşgörü ve kardeşliğe çağıran ünlü bir tasavvuf âlimidir. En önemli eseri “Mesnevi” birçok dile çevrilmiştir.

 • İnsani değerlerin bu kadar güzel anlatıldığı başka bir deyişe, ben bugüne kadar rastlamadım. 7. öğüt, bir insanın kazanabileceği en güzel vasıftır.  ♥ God has no religion.

      Tanrı’nın dini yoktur.

 • Mahatma Gandhi: (1869-1948) Hintli avukat, siyasetçi ve yazar. Hindistan’ın sömürgeci İngilizlere karşı bağımsızlık mücadelesini şiddet içermeyen bir halk hareketine dönüştürmüş ve başarı kazanmıştır. Bu nedenle, “Hindistan’ın Babası” olarak bilinir. Mahatma adı ona Hint halkı tarafından verilmiştir ve “Büyük Ruh” anlamına gelir. “Şiddet içermeyen protesto” doktrini (Satyagraha) Gandhi’ye uluslararası bir ün kazandırmış ve birçok mazlum millet ve ülkeye sosyal ve siyasi başarı elde etmek için örnek ve ilham kaynağı olmuştur. Gandi, hayatını bir suikast sonucu yitirmiştir. Gandhi’nin, Pakistan’ın Hindistan’dan ayrılmasına önayak olduğuna ve böylece Hindistan’ın zayıflamasına sebebiyet verdiğine inanan bir Hintli tarafından öldürülmüştür.

 • Gandhi dünyada daha çok bir siyasi lider olarak tanınır, ama yaşamındaki en önemli hususun siyaset değil, din olduğu söylenir. Hindu Tanrısı Vişnu’ya inanmış ve eski bir Hindistan dini olan Jainism kurallarını (şiddet karşıtlığı, oruç, meditasyon ve sebzeyle beslenme) takip etmiştir. Kuran’ı ve İncil’i de okuduğu belirtilir. İnsan hakları savunucusu bir ruhani lider olarak, siyaseti bir amaç değil, bir araç olarak kullanmıştır. Dini hususlar haricinde, Gandhi’nin Hindistan için yaptıklarını, Atatürk’ün Türkiye için yaptıklarına benzetirim.

  Öte yandan, Gandhi’nin “Tanrı’nın dini yoktur” sözü çok ilginçtir. Bu lafını hangi ortamda söylediğini bilmiyorum. İngiliz sömürgecilere karşı direnişinde Hindistan’daki Müslümanların desteğini kazanmak için söylemiş olabilir. Şayet, bir gerçeği ifade etmek için söylemişse, din felsefesi konusunda bence bugüne kadar söylenmiş en anlamlı, en çarpıcı, en müthiş sözdür.  Biz tanrıya “Allah” diyoruz, İngilizler “God”, Fransızlar “Dieu” diyorlar. Tek tanrılı dinlerde, adı üzerinde, tek bir tanrının varlığı kabul edilir. Hâl böyleyken, tarih boyunda milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan din savaşları nasıl bir rezalettir…     I believe that the only true religion consists of having a good heart.

     Gerçek dinin, iyi bir kalbe sahip olmaktan ibaret olduğuna inanıyorum.

 • Dalai Lama: 14. Dalai Lama, Tibet halkının ruhani lideridir. Asıl adı Tenzin Gyotso’dur ve 1935 yılında doğmuştur. Dalai Lama lâkabı, Budizm’in kurucusu olan Shakyamuni’nin ruhunun, bedeninde yeniden doğduğu düşünülen kişilere verilen isimdir.

 • Bana göre, herkesin kalbinde iyilikler de vardır, kötülükler de… İyiliklerin ve kötülüklerin oranı insandan insana, ortam ve eğitime göre değişiklik gösteriyor. “Çıkarcılık”, çoğu zaman kötülüklerin ana sebebi olarak ortaya çıkıyor. Çıkarcılığın ana sebebi ise maddiyat oluyor.  ♥ Yobazın biri çıkıp, “Tuvalete gitmek günahtır!” desin, bundan dolayı altına sıçacak o kadar çok insan var ki bu memlekette…

 • Aziz Nesin: (1915-1995) Harp Okulu’nu 1937’de bitirdikten sonra, 1944 yılında subaylıktan gazete fıkra yazarlığına geçti. Roman, kısa öykü, tiyatro ve şiir dallarında yüzden fazla kitabı olan ünlü bir yazardır. Yazdıkları birçok dile çevrilmiştir. Eserleri toplamda sekiz milyondan fazla baskı yapmıştır.

 • Doğru söze ne denir…? Bir insanın başına gelebilecek en büyük felaket, eğitimsiz kalmasıdır.  ♥ On passe une moitié de sa vie à attendre ceux qu’on aimera et l’autre moitié à quitter ceux qu’on aime.

     Hayatınızın yarısını seveceklerimizi beklemekle, diğer yarısını da sevdiklerimizden ayrılmakla geçiririz.

 • Victor Hugo: (1802-1885) Fransız yazar ve şair. “Notre-Dame de Paris” (Notre-Dame’ın Kamburu) ve “Les Misérables” (Sefiller) adlı romanları dünyaca meşhur olmuştur.

 • Victor Hugo’nun “karasevda” tarifini beğenirim: “La mélancolie, c’est le bonheure d’être trieste.” (Karasevda, hüzünlü olmanın sevincidir.)
  Victor Hugo’nun “müzik” tarifini ise beğendiğim pek söylenemez: “La musique, c’est du bruit qui pense.” (Müzik, düşünen gürültüdür.)
  ♥ Democracy is a device that ensures we shall be governed no better than we deserve.

     Demokrasi, hak ettiğimizden daha iyi yönetilmeyeceğimizi sağlayan bir araçtır.

 • George Bernard Shaw: (1856-1950) Oyun yazarı olarak ünlenen İrlandalı yazar, altmıştan fazla oyuna imzasını atmıştır. 1925 senesinde Nobel Edebiyat Ödülü’nü, 1938’de ise Oscar Ödülü’nü alarak, bu iki ödülü alabilen ilk ve tek insan olmuştur.

 • Seçimlere, sonucu etkileyebilecek bir hile karıştırılmadığı durumlarda, seçimle iş başına gelenler seçmenlerini temsil ederler. Demokrasinin bu vaz geçilmez sonucu şunu da yansıtır: “Temsil etmek”, seçilenlerin seçenleri sadece iş başında temsil etmeleri, onlar adına iş yapmaları değildir. Seçilenler, aynı zamanda seçenlerin aynadaki görüntüsüdür. Seçenlerin bilinç seviyesi,  eğitim kalitesi seçilene de yansır. Seçmen kitlelerinin bilhassa eğitim kalitesi düşükse, işler sarpa sarmaya başlar. Seçmenin bilinç ve eğitim seviyesi seçilen liderin kalitesine eşittir.     ♥ Democracy is the worst form of government except for all the others that have been tried from time to time.

  Demokrasi, şimdiye kadar denediğimiz idare şekilleri haricinde, en kötü idare şeklidir.

 • William Churchill: (1874-1965) kendine has tavırları ve sözleri, tarihi şahsiyeti ve en olmadık yerde ortaya koyduğu siyasi becerisiyle XX. yüzyıla damgasını vuran İngiliz devlet adamı. Birleşik Krallık’ta iki dönem, yaklaşık on sene başbakanlık yapmıştır.

 • Benim anlamakta zorlandığım, daha doğrusu demokratik olmayan bir seçim sonucu var. ABD’de yapılan 2016 başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı Hillary Clinton, Cumhuriyuetçi Parti adayı Donald Trump’tan 3.000.000 küsur daha fazla oy almış olmasına rağmen, seçimi D. Trump kazandı. Nedenmiş: ABD’de halk önce başkanı seçecek olan bir grubun üyelerini seçermiş, seçilen grup üyeleri başkanı seçermiş; yani, iki basamaklı bir seçim. Halk iradesinin sonuca yansımadığı bir seçim. Churchill’e hak vermemek elde mi?  ♥ Ego= 1 / Bilgi
  Bilgi seviyesi yükseldikçe ego seviyesi düşer.
  Bilgi seviyesi düştükçe ego seviyesi yükselir.

 • Albert Einstein: (1879-1955) Alman asıllı fizikçi. “Görecelik Teorisi” adlı bir teorinin sahibidir. Görecelik Teorisi, modern fizik ilminin Quantum Mekaniği ile birlikte, temel iki taşından biri olduğu kabul edilir. Nazi Almanya’sından kaçarak, 1933 yılında ABD’ye göç etmiştir.

 • Ego, bundan daha güzel anlatılamazdı. Einstein’ın zekası…  ♥ Science is organized knowledge, wisdom is organized life.

  Bilim organize edilmiş bilgi, akıl organize edilmiş yaşamdır.

 • Immanuel Kant: (1724-1804) Alman filozof. Modern filozofinin önde gelen isimlerindendir.   ♥ Science gathers knowledge faster than humanity gathers wisdom.

  Bilim bilgiyi, insanın akıl elde etmesinden daha hızlı elde eder.

 • Isaac Asimov: (1920-1992) Amerikalı yazar ve bilim adamı. Çok üretken bir yazar olarak, sayıları 500’ü bulan kitap yazmış veya yayına hazırlamıştır. Hayatı boyunca 90.000 üzerinde de mektup ve posta kartı yazdığı rivayet edilir.

 • Isaac Asimov 1992 yılında vefat etmiş. O yıllarda robotlar bazı sahalarda kullanılmaya başlanmıştı. Tabii ki daha sonra daha fazla sahada ve yetenekleri geliştirilmiş olarak kullanıma alındılar. Yapay zekâ teknolojileri devreye girdi ve her geçen gün yeni buluşlar hayatımıza giriyor. Bazılarından haberdar olmuyoruz bile…
  Robotların, gelecekte insanlardan daha akıllı olabileceğini söyleyenler var. Buna inanmakta zorluk çekiyorum, ama ya gerçekleşirse…  ♥ Ben derdimi ne dostuma söylerim, ne de düşmanıma; zira, dostum üzülür, düşmanım sevinir.  

 • Hz. Ömer: (581-644) İslâmiyet’te Hz. Muhammet’ten sonra başlayan Halifeler Devri’nin ikinci halifesi.

 • Hz. Ömer’in bu sözü kulağa hoş geliyor ise de, insanın içine kapalı olmasını doğru bulmuyorum. Türkçede bir atasözü vardır: Derdini söylemeyen derman bulamaz!  When you focus on problems, you will have more problems. When you focus on possibilities, you will have more opportunities.

      Dikkatinizi sorunlarda yoğunlaştırırsanız, daha fazla sorunla karşılaşırsınız. Dikkatinizi imkânlar üzerinde yoğunlaştırırsanız, daha fazla fırsatlar yakalarsınız.

 • Zig Ziglar: (1926-2012) Amerikalı satış uzmanı ve pazarlama kitapları yazarı. Motivasyon üzerine yazıları ve konuşmaları ile tanınır.  ♥ I think women are foolish to pretend they are equal to men; they are far superior and they always have been.

     Kadınların erkeklerle eşit olduklarını iddia etmelerini aptalca buluyorum. Kadınlar erkeklerden her zaman kat be kat üstündürler ve har daim öyle olmuşlardır.

 • William Golding: (1911-1993) İngiliz romancı, oyun yazarı ve şair. Edebiyat dalında Nobel Ödülü sahibidir.  ♥ A lie doesn’t become truth, wrong doesn’t become right and evil doesn’t become good just because it’s accepted by a majority.

  Çoğunluk tarafından kabul ediliyor diye, yalan gerçek, yanlış doğru, kötü iyi olmaz.

 • Rick Warren: 1954 doğumlu Amerikalı papaz ve yazar.  ♥ Mieux vaut être seul que mal accompagné.

      Yalnız olmak, kötü refakatçıdan iyidir.

 • Pierre Gringore: (1475-1539) Fransız şair ve oyun yazarı.  ♥ The best way to predict the future is to create it.

     Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu, geleceği yaratmaktır.

 • Peter Drucker: (1909-2005) Avusturya doğumlu Amerikalı yazar, yönetim danışmanı.  ♥ They did not know that it was impossible, so they did it.

     İmkânsız olduğunu bilmiyorlardı, başardılar….

 • Mark Twain: (1835-1910) Amerikalı yazar, girişimci ve yayıncıdır. “The Adventures of Tom Sawyer” (Tom Sawyer’ın Maceraları) ve bunun devamı niteliğinde olan “The Adventures of Huckleberry Finn” (Huckleberry Finn’in Maceraları) kitapları tüm dünyada meşhur olmuş eserleridir. Daktilo makinesini ilk satın alanlardan biri olan Mark Twain, daktilo ile yazan ilk romancı olarak da anılır.

 • Çok doğru söylemiş Mark Twain. Yaptığımız işe önyargılı olmadan başlamak başarı şansımızı yükseltir. Bu deneylerle de ispat edilmiş bir husustur.
  Mark Twain en beğendiğim yazarlardan biridir. “Çocukluğu” bu kadar güzel anlatabilen bir yazara az rastlanır.    ♥ Impossible is a word to be found only in the dictionary of fools.

     İmkânsız kelimesi ancak aptalların sözlüklerinde yer alır.

 • Napoleon Bonaparte: (1769-1821) Fransız devlet adamı, ordu komutanı. 1804-1814 arasında Fransa İmparatoru oldu.

 • Napolyon bu sözüne kendisi de inanmış ve güvenmiş olacak ki, Rusya’ya kışın ortasında sefer düzenleyip, ordusunu perişan etmiştir…  ♥ There is nothing impossible to him who will try.

      Çabalayan için hiçbir şey imkânsız değildir.

 • Büyük İskender: (MÖ 356-323) Makedonya’nın Yunan Kralı. Askeri bir deha olarak ün yapmış ve Yunanistan’dan Hindistan’a kadar uzanan bir alanda bir imparatorluk meydana getirmiştir.  ♥ Many of life’s failures are people who did not realize how close they were to success when they gave up.

  Hayattaki başarısızlıkların çoğu, başarıya ne karar yaklaştıklarının farkına varmadan pes edenlere aittir.

 • Thomas Edison: (1847-1931) Amerikalı mucit ve mucitlerin en büyüğü olarak tanınır. Elektrik enerjisi üretiminden toplu iletişime, ses kaydından film üretimine kadar birçok alanda icat ettiği aletleri hayatımıza sokmuştur. Elektrik ampulü onun dev buluşudur.  ♥ I have never met a man so ignorant that I couldn’t learn something from him.

  Kendisinden hiçbir şey öğrenemeyeceğim kadar bilgisiz bir insana şimdiye kadar rastlamadım.

 • Galileo Galilei: (1564- 1642) İtalyan fizikçi, matematikçi ve gökbilimci. Orta Çağ’daki bilim anlayışında devrim yapmış bir kişidir. Modern fiziğin ve teleskopik astronominin kurucularındandır.  ♥ The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark.

  Çoğumuz için tehlike, hedefimizi çok yüksek tutup hedefe ulaşamamak değil, hedefimizi düşük tutup hedefe ulaşmaktır.

 • Michelangelo: (1475-1564) İtalyan heykeltraş, ressam ve mimar. Rönesans devrinin en usta sanatçılarından biridir. En önemli eserleri arasında David ve Pieta heykelleri, Hz. Adem’in Yaradılışı tablosu ve Vatikan’da Sistine Chappel tavanındaki resmedişleri yer alır.  ♥ Teaching is the only profession that makes other professions possible.

      Öğretmenlik, diğer meslekleri mümkün kılan tek meslektir.

 • Anonim

 • Bu sözün ne kadar doğru ve manalı olduğunu insan duymadan veya okumadan düşünmüyor. Öğretmenlerimizin kıymetini bilmeliyiz. Bizleri iyi yetiştirmelerini sağlamak için, ilk önce onların iyi yetişmelerini sağlamak yolunda hiçbir fedakârlıktan kaçınmamalıyız.
  Atatürk’e bir soru sorarlar: “Milletvekili maaşları ne seviyede olsun?” Atatürk’ün cevabı: “Öğretmen maaşını geçmesin…”  ♥ Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakilerin anlayabileceği kadardır.

 • Mevlana Celalettin Rumi: (1207-1273) Bugünkü Afganistan’ın Vahş kasabasında doğmuş, Konya’da vefat etmiştir. İnsanları hoşgörü ve kardeşliğe çağıran ünlü bir tasavvuf âlimidir. En önemli eseri “Mesnevi” birçok dile çevrilmiştir.  ♥ The richest man is not he who has the most, but he who needs the least.

      En zengin insan her şeyi olan değil, ihtiyacı en az olandır.

 • Anonim  ♥ A wise man gets more use from his enemies than a fool from his friends.

  Zeki bir insanın düşmanlarından sağladığı fayda, aptal bir insanın dostlarından sağladığı faydadan daha fazladır.

 • Baltasar Gracian: (1601-1658) Barok döneminde yaşamış İspanyol yazar ve filozof.

 • Gracian aynı zamanda, “Tanrı beni dostlarımdan korusun, düşmanlarımı ben hallederim” sözünün de sahibidir. Bu sözünü, “Dostun düşmanlığı, düşmanın dostluğundan daha tehlikelidir” diyerek açıklar.  ♥ Sing like no one is listening, love like you have never been hurt, dance like nobody is watching, and live like it’s heaven on earth.

     Hiç kimse dinlemiyormuş gibi şarkı söyle, hiç incinmemiş gibi sev, hiş kimse izlemiyormuş gibi dans et ve dünya cennetmiş gibi yaşa.

 • Mark Twain: (1835-1910) Amerikalı yazar, girişimci ve yayıncıdır. “The Adventures of Tom Sawyer” (Tom Sawyer’ın Maceraları) ile, bunun devamı niteliğinde olan “The Adventures of Huckleberry Finn” (Huckleberry Finn’in Maceraları) kitapları tüm dünyada meşhur olmuş eserleridir. Daktilo makinesini ilk satın alanlardan biri olan Mark Twain, daktilo ile yazan ilk romancı olarak da anılır.

 • Mark Twain’in adına ne zaman rastlasam, aklıma hemen Talas Amerikan Ortaokulu gelir. “The Adventures of Tom Sawyer” kitabını İngilizce Edebiyat dersinde okumuştuk. Kitap, Mark Twain’in çocukluğuyla ilgili bir anı kitabıdır.  ♥ Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.

     Düşmanlarınızı her daim affedin; onları başka hiç bir şey bundan daha fazla kızdıramaz.

 • Oscar Wilde: (1854-1900) İrlandalı şair ve oyun yazarı. Homoseksüel olduğundan dolayı iki sene hapiste kalmış, serbest bırakıldıktan üç sene sonra fakirlik içinde, 46 yaşında vefat etmiştir.

 • Çarpıcı bir söz, lâkin eski düşmanlıklardan çok iyi dostluklar da yaratılabilir.  ♥ You know you are in love when you can’t fall asleep, because reality is finally better than your dreams.

     Âşık olduğunuzu sizi uyku tutmadığı zaman anlarsınız, çünkü gerçek, sonunda rüyalarınızdan daha güzeldir.

 • Theodor Seuss Geisel: (1904-1991) Yazdığı 46 adet çocuk kitaplarıyla tanınan Amerikalı yazar, şair ve karikatürist.  ♥ In three words I can sum up everything I’ve learned about life: It goes on.

     Hayatla ilgili tüm öğrendiklerimi üç kelimeyle özetleyebilirim: Hayat devam ediyor.

 • Robert Frost: (1874-1963) Dört Plitzer ödülü almış Amerikalı yazar.  ♥ Without music life would be a mistake.

     Müzik olmasaydı, yaşam bir hata olurdu.

 • Friedrich Nietzsche: (1844-1900) Din, ahlak, modern kültür, felsefe ve bilim üzerine mecâzi ve alaycı bir üslupla yazılar yazmış Alman filolog, filozof, kültür eleştirmeni, şair ve besteci.  ♥ If the lessons of history teach us anything, it is that nobody learns the lessons that history teaches us.

     Tarihten aldığımız derslerden şayet bir şey öğrenmişsek, öğrenilen şey, tarihin bize öğrettiği dersleri hiç kimsenin öğrenemediğidir.

 • Robert A. Heinleim: (1907-1988) Amerikalı kurgu-bilim yazarı.

 • Bu söz doğru olmasaydı, yani, Napolyon Bonapart’ın 1812’de çıktığı Rusya Seferi ile ilgili dersler öğrenilseydi, I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunu kışın ortasında Kafkaslar’a gönderen Enver Paşa ve II. Dünya Savaşı’nda Alman ordusunu Rusya’ya gönderen Adolf Hitler, Napolyon’un bu hatasını tekrar ederler miydi?  ♥ Croyez ceux qui cherce la vérité, doutez de ceux qui la trouve.

      Gerçeği arayanlara inanın. Gerçeği bulanlara şüpheyle bakın.

 • André Gide: (1869-1951) Fransız yazar. 1947 senesi Edebiyet Nobel Ödülü’nü aldı.  ♥ When a person can no longer laugh at himself, it is time for others to laugh at him.

     Bir insan kendine gülemediği zaman, başkaları ona gülmeye başlarlar.

 • Thomaz Szasz: (1920-2012) Macar asıllı Amerikalı akademisyen, psikolog ve psikanalist. Akıl hastalığı ile ilgili teorileri ile tanınır.

 • Bu özlü söz bir diğerini anımsatıyor: “Kendinize ilk güldüğünüzde büyümüş sayılırsınız.”  ♥ Never be afraid to laugh at yourself, after all, you could be missing out on the joke of the century.

  Kendinize gülmekten asla korkmayın; korkarsanız, asrın şakasını kaçırıyor olabilirsiniz.

 • Barry Humphries: 1934 doğumlu Avustralyalı komedyen. Yarattığı ve oynadığı “Dame Edna Everage” karakteriyle meşhur olmuştur.

 • İnsanın “kendine gülmesi” hakkında filozofça söylenmiş bir diğer özlü söz…  ♥ A man is not finished when he is defeated; he is finished when he quits.

      İnsan yenildiği zaman değil; pes ettiği zaman tükenir.

 • Richard Nixon: (1913-1994) ABD’nin 37. Başkanı (1969-1974).

 • Vietnam Savaşı’nda yüzbinlerce Vietnamlının ölümüne sebebiyet veren Nixon’un bir lafını Müthiş Özlü Sözler listesine alacağımı düşünmezdim. Kabul etmek gerekir ki, kuvvetli bir söz… Bir Amerikan başkanının bu sözüne rağmen, Amerika pes ederek Vietnam’dan çekilmek zorunda kaldı ve savaşı kaybetti.  ♥ The revolution is not an apple that falls when it is ripe. You have to make it fall.

     Devrim, olgunlaştığı zaman ağaçtan düşen bir elma değildir. Devrim yapacaksanız elmayı sizin düşürmeniz gerekir.

 • Che Guevera: (1928-1967) Arjantinli Marksist devrimci, doktor, siyasetçi ve yazar. Fidel Castro ile beraber, Küba devriminin öncülerindendir. Bolivya’da hükümet kuvvetlerine karşı savaşırken yakalandı ve öldürüldü.  ♥ N’ayez d’intolérance que vis-à-vis de l’intolérance.

  Sadece hoşgörüsüzlüğe karşı hoşgörüsüz olun.

 • Hippolyte Taine: (1828-1893) Fransız tarihçi ve kritik yazarı.  ♥ One day, in retrospect, the years of struggle will strike you as the most beautiful.

  Bir gün geçmişe baktığınızda, çabalarla geçen yılların en güzel yıllar olduğunu kavrayacaksınız.

 • Sigmund Freud: (1856-1939) Avusturyalı nörolog ve psikanalizin kurucusu. Hastalara uygulanan konuşma kürünü yaratan iki kişiden biridir. Libido ve ego hakkındaki teoriler geliştirdi. Kokain üzerine birçok çalışma yaptı.

 • Hakikaten öyle…  ♥ In the middle of difficulty lies opportunity.

     Zorluğun içinde fırsat yatar.

 • Albert Einstein: (1879-1955) Alman asıllı fizikçi. “Görecelik Teorisi” adlı bir teorinin sahibidir. Görecelik Teorisi, modern fizik ilminin Quantum Mekaniği ile birlikte, temel iki taşından biri olduğu kabul edilir. Nazi Almanya’sından kaçarak, 1933 yılında ABD’ye göç etmiştir.

 • Diğer bir deyişle: Zorluklarla her zaman, her ortamda karşılaşırız. Zorluklardan sıyrılmayı becerebilen kimse akıllı ve yaratıcı bir kişidir. Yaratıcılık da fırsatları doğurur.  ♥ Doing your best is more important than being the best.

     İnsanın, elinden gelenin en iyisini yapması, en iyi olmasından daha önemlidir.

 • Zig Ziglar: (1926-2012) Amerikalı satış uzmanı ve pazarlama kitapları yazarı. Motivasyon üzerine yazıları ve konuşmaları ile tanınır.

 • Yüce Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözlerini hatırlamamak mümkün mü?:
  a) “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.”
  b) “Yalnız bir tek şeye ihtiyacımız vardır: Çalışkan olmak. Servet ve onun tabii neticesi olan refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır.”  ♥ İnsanı bedenen ameliyat etmek için uyutmak, ruhen ameliyat etmek için ise uyandırmak gerekir.

 • Lev Nikolayeviç Tolstoy: (1828-1910) Rus yazar. Tüm zamanların en iyi yazarları arasında gösterilir. Şaheser romanları arasında Savaş ve Barış, Anna Karenina yer alır.

 • Kitleleri uyutmak için siyasetçilerin elinde çoğu zaman yeteri kadar malzeme oluyor; kitleleri uyandırmak için ise maalesef malzeme kıtlığı yaşanabiliyor.    ♥ Bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve zengin olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur… “Tavuk toplum”, önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkına bile varmaz.

 • Charles Darwin: (1809-1882) Evrim Teorisi’nin yaratıcısı İngiliz biyolog ve tabiat uzmanı. İnsanoğlunun maymunlarla aynı soyu paylaştığını iddia ederek bütün dünyayı şaşırtmıştır.

 • Charles Darwin’in, Avrupalıların, Amerika, Avustralya ve Afrika kıtalarını sömürmelerine tıpatıp uyan bir sözü…  ♥ Eğer bir gün aklın ve vicdanın arasında kalırsan, vicdanını seç. Çünkü aklın çıkarını korur, vicdanın ise insanlığını…

 • Anonim

 • Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en refah ülkelerinden biri, teknolojinin beşiği, süper askeri güç, dünyanın bir numaralı ekonomisi, vs.
  Bazen düşünürüm: Amerika’dan parayı çıkarın… Geriye ne kalır?  ♥ Hiç hata yapmayan insan, hiçbir şey yapmayan insandır. Hayatta en büyük hata, kendini hatasız sanmaktır.

 • Yunus Emre: (1238-1321) Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü olan bir tasavvuf şairi ve bir Türk-İslam düşünürüdür. Öğütler Kitabı anlamına gelen ve tasavvuf felsefesinin en güçlü örneklerinden biri olan “Risalet-ün Nushiyye” ve şiirlerini topladığı “Divan”, Yunus Emre’nin ünlü iki yapıtıdır.  ♥ Mieux vaut être hai pour ce que l’on est, qu’être aimé pour ce que l’on n’est pas…

     “Olduğunuz kişi” olarak nefret edilmek, “olmadığınız kişi” olarak sevilmekten daha iyidir.

 • André Gide: (1869-1951) Fransız yazar. 1947 senesi Edebiyet Nobel Ödülü sahibi.

 • André Gide doğru söylemiş, ama bilmiyorum, Mevlana’yı inceleme fırsatı bulabilmiş mi? Mevlana 1200’lü yıllarda şunu tavsiye etmiş: Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol…  ♥ Personne n’est supérieur, personne n’est inférieur, mais personne n’est égal à quelqu’un d’autre non plus. Les gens sont simplement uniques, incomparables.

  Kimsenin başkasına göre üstünlüğü yoktur, kimse başkasına göre aşağı derecede değildir, ama kimse diğerinin eşiti de değildir. Doğrusu, insanlar eşsizdir, birbirleriyle kıyaslanamaz.

 • Osho: (1931-1990) Rajneesh hareketinin kurucusu ve ruhani lideri bir Hintli. Meditasyon üzerine eserleri mevcuttur.  ♥ It is OK to doubt what you have been taught to believe.

  Size inanmanız için öğretilenleri şüpheyle karşılamanız normaldir.

 • Anonim

 • Sorgulayarak öğrenmek en geçerli eğitim olsa gerek…  ♥ I am no longer accepting the things I cannot change. I am changing the things I cannot accept.

  Bundan böyle, değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmeyi bırakıyorum. Kabullenemeyeceğim şeyleri değiştireceğim.

 • Angela Y. Davis: 1944 doğumlu Amerikalı filozof, hümanist ve yazar. 1970’li yıllarda siyasi tutukluların hakları hareketinin sembolü oldu. ABD Komünist Partisi’nin, 1980 ve 1984 seçimlerinde başkan yardımcılığı adayı idi.  ♥ “İKİ ŞEY” ÖĞRETİSİ

  İki şey çözümsüz görünen problemleri bile çözer:
 • Bakış açısını değiştirmek.
 • Karşısındakinin yerine kendini koyabilmek.

  İki şey yanlış yapılmasını engeller:
 • Şahıs ve olayları akıl ve kalp süzgecinden geçirmek.
 • Hak yememek.

  İki şey gözden düşürür:
 • Demagoji (laf kalabalığı).
 • Kendini ağıra satmak (övünmek, kendini vazgeçilmez göstermek).

  İki şey insanı “nitelikli insan” yapar:
 • İradeye hâkim olmak.
 • Uyumlu olmak.

  İki şey “ilave değer” katar:
 • Hitabet ve diksiyon eğitimi almak.
 • Anlayarak hızlı okumayı öğrenmek.

  İki şey insanı geri bırakır:
 • Kararsızlık.
 • Cesaretsizlik

  İki şey insanı kâşif yapar:
 • Nitelikli çevre.
 • Biraz delilik.

  İki şey ömür boyu boşa kürek çekilmemesini sağlar:
 • Baskın yeteneği edinmek.
 • Sevdiğin işi yapmak.

  İki şey başarının sırrıdır:
 • Ustalardan ustalığı öğrenmek.
 • Kendini güncellemek.

  İki şey başarıyı mutlulukla beraber yakalamanın sırrıdır:
 • Niyetin saf olması.
 • Ruhsal farkındalık.

  İki şey kişiyi milyonlarca insandan ayırır:
 • Sorunun değil, çözümün parçası olmak.
 • Hayata ve her şeye yeni (özgün, orijinal, farklı) bakış açısıyla yaklaşabilmek.

  İki şey gelişmeyi engeller:
 • Aşırılık (mübalağa, abartı, ifrat).
 • Felakete odaklanmış olmak.

  İki şey çözüm getirir:
 • Tebessüm (gülümseme).
 • Sükût (susmak).

  İki şeyin değeri kaybedilince anlaşılır:
 • Anne
 • Baba

  İki şey geri alınmaz:
 • Geçen zaman.
 • Söylenen söz.

  İki şey ulaşmaya değerdir:
 • Sevgi
 • Bilgi

  İki şey “hayatta önemli olan her şey” içindir:
 • Nefes alabilmek.
 • Nefes verebilmek.

 • Giordano Bruno: (1548-1600) İtalyan filozof, matematikçi, şair ve gökbilimci. Rönesans felsefesini şekillendiren en önemli filozoflardan biri olarak bilinir. Katolik Kilisesi öğretilerine karşı çıktığı için idama mahkûm edilmiş ve yakılarak öldürülmüştür.  ♥ What is the difference between “I like you” and “I love you”? Beautifully answered by Buddha: When you like a flower, you just pluck it. When you love a flower, you water it daily… One who understands this, understands life…

  “Seni beğeniyorum” ile “Seni seviyorum” arasındaki fark nedir? Buda bunu çok güzel açıklamış: Bir çiçeği beğendiğinizde onu dalından koparırsınız. Bir çiçeği sevdiğinizde ise, onu her gün sularsınız… Bunu anlayan, yaşamı da anlayabilir…

 • Buda: Budizm ile ilgili öğretileri olan antik çağ Hint bilgesidir. Öğretileri bugün yüz-milyonlarca insan tarafından çalışılan Buda’nın MÖ VI. ve IV. yüzyıllar arasında yaşadığına inanılıyor.  ♥ To be old and wise, you must first be young and stupid.

  Yaşlı ve akıllı olmak için, önce genç ve aptal olmak gerekir.

 • Anonim  ♥ The older I get, the more I realize that the things money can’t buy hold the most value: Manners, Morals, Intergrity, Respect, Character, Common Sense, Trust, Patience, Class and Love.

  Yaş aldıkça, paranın satın alamayacağı şeylerin en değerli şeyler olduğunu daha iyi anlıyorum: Görgü, Ahlâk, Dürüstlük, Saygı, Karakter, Sağduyu, Güven, Sabır, Kibarlık ve Sevgi.

 • Anonim

 • Bambaşka bir yazıda, paranın alamayacağı on şey şöyle sıralanıyor: Aşk, Gerçek, Zaman, Huzur, Kabiliyet, Sağlık, Görgü-Kibarlık, Gerçek Dostluk, Bilgi, Kabul edilmek. Paranın neler yapabileceği veya yapamayacağı insandan insana değişiyor galiba.
  Napoleon Bonaparte ise, “Para, para, para” demiş.
  ♥ Üç büyük tehlike;
  Akıllı insanların duygusuz oluşu,
  Duyarlı insanların etkisiz oluşu,
  Etkili insanların akılsız oluşu.

 • Konfiçyus: (MÖ 551-479) Çinli öğretmen, politikacı ve filozof. Öğretileri Çin kültürünün temelini oluşturur. İnsanların doğuştan eşit olduklarına, doğru ahlak ve eğitimle herkesin üstün insanlığa ulaşabileceğini savunur. Konfiçyus’un kendi yazdığı bir belge yoktur. Sözleri ve öğretileri öğrencileri ve takipçileri tarafından toplanmıştır.  ♥ When you talk, you are only repeating what you already know. But if you listen, you may learn something new.

  Konuştuğun zaman, sadece bildiklerini tekrar edersin; ama dinlersen, yeni şeyler öğrenebilirsin.

 • Dalai Lama: 14. Dalai Lama, Tibet halkının ruhani lideridir. Asıl adı Tenzin Gyotso’dur ve 1935 yılında doğmuştur. Dalai Lama lâkabı, Budizm’in kurucusu olan Shakyamuni’nin ruhunun, bedeninde yeniden doğduğu düşünülen kişilere verilen isimdir.  ♥ Education is not the learning of facts, but the training of the mind to think.

  Eğitim gerçeklerin öğretilmesi değildir, düşünmek için aklın eğitilmesidir.

 • Albert Einstein: (1879-1955) Alman asıllı fizikçi. Görecelik Teorisi adlı bir teorinin sahibidir. Görecelik Teorisi, modern fizik ilminin Quantum Mekaniği ile birlikte, temel iki taşından biri olduğu kabul edilir. Nazi Almanya’sından kaçarak, 1933 yılında ABD’ye göç etmiştir.

 • Einstein’ın E = mc2 denklemi (Energy = Mass x Square of Velocity of Light) ( Enerji = Kütle x Işık Hızı karesi) fizik kitaplarının hepsinde yer alır. Bu denklem, küçük bir kütlenin bile, çok büyük bir enerjiye dönüştürülebileceğini ifade eder.

  Einstein, bilim çevreleri tarafından XX. yüzyılın en büyük bilim adamı olarak kabul ediliyor. Öte yandan, atom bombasının icat edilmesine önayak olduğu ve atom bombasının da yüzbinlerce sivilin ölümüne yol açtığı için, acaba aynı zamanda XX. yüzyılın en büyük canilerinden biri olabilir mi?

  Einstein’ın atom bombasının yapımına yönelik çalışmalarda bizzat bulunmadığı bilinir. Bu tür çalışmalarda bulunabilmesi için ABD yönetiminden izin alamadığı (herhalde aslen Alman olduğu için) söylenir. Öte yandan, 2 Ağustos 1939 tarihinde zamanın ABD Başkanı F.D. Roosevelt’e bir mektup yazarak, Almanların çok kuvvetli bir bomba üzerinde çalışmalar yapıyor olabileceklere değinmiş, ABD yönetiminin de atom bombası yapımı için çalışmaların hızlandırılmasını tavsiye etmiştir.

  Hiroşima ve Nagazaki katliamlarından seneler sonra, “Hayatımda büyük bir hata yaptım… Başkan Roosevelt’e atom bombasının yapılmasını tavsiye ettim”, “Almanların atom bombası yapmayı beceremeyeceklerini bilseydim, parmağımı bile oynatmazdım”, “Bilseydim, saatçı olurdum…” gibi laflar etmiştir.

  E = mc2 formülünü yaratan bir dehanın “bilmemesine” ne kadar imkân olabilir.        ♥ Shakespeare wrote, Einstein thought, Atatürk built.

  Shakespeare yazdı, Einstein düşündü, Atatürk inşa etti.

 • Bill Clinton: 1946 doğumlu, Amerikalı hukukçu, politikacı. ABD Başkanı olarak iki dönem (1993-2001) görev yaptı.  ♥ Seven social sins:
  1) Wealth without work

  2) Pleasure without conscience
  3) Knowledge without character
  4) Commerce without morality
  5) Science without humanity
  6) Religion without sacrifice
  7) Politics without principle

  Yedi sosyal günah:
  1) Emeksiz servet
  2) Vicdansız zevk
  3) Kişiliksiz bilgi
  4) Ahlaksız ticaret
  5) İnsaniyetsiz bilim
  6) Feragatsız ibadet
  7) İlkesiz siyaset

 • Mahatma Gandhi: (1869-1948) Hintli avukat, siyasetçi ve yazar. Hindistan’ın sömürgeci İngilizlere karşı bağımsızlık mücadelesini şiddet içermeyen bir halk hareketine dönüştürmüş ve başarı kazanmıştır. Bu nedenle, “Hindistan’ın Babası” olarak bilinir.

 • Mahatma adı ona Hint halkı tarafından verilmiştir ve “Büyük Ruh” anlamına gelir. “Şiddet içermeyen protesto” doktrini (Satyagraha) Gandhi’ye uluslararası bir ün kazandırmış ve birçok mazlum millet ve ülkeye sosyal ve siyasi başarı elde etmek için örnek ve ilham kaynağı olmuştur. Gandhi bir suikaste kurban gitmiştir. Gandhi’nin, Pakistan’ın Hindistan’dan ayrılmasına önayak olduğuna ve böylece Hindistan’ın zayıflamasına sebebiyet verdiğine inanan bir Hintli tarafından öldürülmüştür.  ♥ Wisdom comes not from age, but from education and learning.

  Akıl yaştan değil, eğitim ve öğrenimden gelir.

 • Anton Chekhov: (1860-1904) Rus oyun ve kısa hikâyeler yazarı. Kısa hikâyeler dalında dünyanın en ünlü yazarları arasında yer alır.

 • Bizim de bir atasözümüz vardır: “Akıl yaşta değil, baştadır,” der.  ♥ A hungry stomach, an empty pocket, a broken heart teach you the best lessons of life.

  Aç bir karın, boş bir cep, kırılmış bir kalp size hayatınızdaki en iyi dersleri öğretir.

 • Anonim

 • Bizim de bu konuda anlamlı bir atasözümüz vardır: “Allah kimseyi açlıkla terbiye etmesin.”  ♥ Stop being afraid of what could go wrong, and start being exited about what could go right.

  İşlerin kötü gidebileceğinden endişe etme. İyi neticelerin ortaya çıkabileceğini düşünerek heyecan duymaya başla.

 • Anthony Robbins: 1960 doğumlu Amerikalı yazar ve yaşam koçu. Yaşam koçluğunu hayata geçiren insan olarak tanınıyor.  ♥ I never lose; I either win or learn.

  Asla kaybetmen; ya kazanırım, ya da öğrenirim.

 • Nelson Mandela: (1918-2013) Güney Afrikalı devlet adamı. Memleketindeki beyaz rejime karşı isyan etmiş. 1964-1990 dönemini hapiste geçirdi. 1994’te Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk zenci başkanı oldu.

 • Başarı konusunda söylenebilecek en güzel sözlerden biri: insanın başarısızlıklarından ders alması…

  Türkiye, 1992 senesi Atatürk Barış Ödülü’nü kazananın Nelson Mandela olduğunu ilan etti. Mandela, bu ödülü Türkiye’nin Kürtlerle olan ilişkisini bahane ederek reddetti. Mandela’dan sırf bu yüzden pek haz ettiğim söylenemez.  ♥ People aren’t as beautiful as they look, as they walk or as they talk. They are only as beautiful as they love, as they care and as they share.

  İnsanlar göründükleri kadar, yürüdükleri kadar veya konuştukları kadar güzel değildir. İnsanlar sadece sevdikleri kadar, önemsedikleri kadar veya paylaştıkları kadar güzeldir.

 • Anonim  ♥ Si vous pensez que l’aventure est dangereuse, je vous propose d’essayer la routine… Elle est mortelle.

  Maceranın tehlikeli olduğunu düşünüyorsanız, size alışılmış olanı yapmanızı öneririm… Ölümcüldür.

 • Paulo Coelho: 1947 doğumlu Brezilya’lı yazar. “The Alchemist” (Simyager) adlı eseri en ünlü romanıdır.  ♥ The truth is like a lion. You don’t have to defend it. Let it loose, it will defend itself.

  Gerçek bir aslan gibidir. Onu savunmanız gerekmez. Serbest bırakın, o kendini savunur.

 • Augustine: (354-430) Kuzey Afrikalı tanrıbilimci ve filozof. Felsefe ve Hıristiyan inançlarını uzlaştırmaya çalışarak, dinden kaynaklanan bir öğreti kurmuştur.

 • Ne kadar anlamlı bir söz… Gerçek yok edilemiyor; gerçeği birileri görüyor. Hiç kimse görmese bile, yıllar sonra da olsa, tekrar canlanıyor.  ♥ La conscience, c’est Dieu présent dans l’homme.

  Vicdan, insanın içindeki Tanrı’dır.

 • Victor Hugo: (1802-1885) Fransız yazar ve şair. “Notre-Dame de Paris” (Notre-Dame’ın Kamburu) ve “Les Misérables” (Sefiller) adlı romanları dünyaca meşhur olmuştur.

 • Benim de kabul ettiğim husus şudur ki, herhangi bir dine mensup olmak, kişiyi iyi biri yapmaz. İyi insan olmak insanın vicdanıyla ilgilidir. İyilik insanın içinden gelir. Korkutularak yapılan iyilik, “iyilik” sayılmaz.  ♥ There is nothing permanent except change.

  Değişim haricinde hiçbir şey kalıcı değildir.

 • Heraclitus: (MÖ 540-480) Yunanlı filozof. Efes-Selçuk’ta doğmuş ve orada ölmüştür.  ♥ Good judgment comes from experience, and a lot of that comes from bad judgment.

  İyi bir kararın temelinde tecrübe vardır; tecrübenin çoğu ise, kötü kararlar neticesinde oluşur.

 • Will Rogers: (1879-1935) Amerikalı sahne ve beyaz perde oyuncusu, gazetelerde makale yazarı.  ♥ If you cannot do great things, do small things in a great way.

  Şayet büyük işler yapamıyorsanız, küçük işleri şahane bir şekilde yapın.

 • Napoleon Hill: (1883-1970) Amerikalı yazar. Kişiler gelişim kitaplarıyla ünlü olmuştur. “Think and Grow Rich” adlı kişisel gelişim kitabı tüm zamanların en iyilerinden biri olarak gösterilir.  ♥ The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting.

  En gelişmiş savaş sanatı düşmanı savaşmadan dize getirmektir.

 • Sun Tzu: (MÖ 545-470) Çinli general, askeri strateji uzmanı ve yazar. “Savaş Sanatı” adlı, yaklaşık 2.500 sene önce yazılmış kitabı birçok dile çevrilmiştir.  ♥ Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success.

  Bir araya gelmek başlangıçtır, beraberliği devam ettirmek ilerlemektir, beraber çalışmak başarıdır.

 • Edward E. Hale: (1822-1909) Amerikalı yazar ve tarihçi.


  ♥ A leader is one who knows the way, goes the way, and shows the way.

  Lider, yolu bilen, yolu yürüyen ve yol gösteren kişidir.

 • John C. Maxwell: 1947 doğumlu Amerikalı yazar. Liderlik konusunu işlediği kitapları milyonlar düzeyinde satılmıştır.  ♥ The secret of getting ahead is getting started.

  Öne geçmenin sırrı işe başlamaktır.

 • Mark Twain: Mark Twain: (1835-1910) Amerikalı yazar, girişimci ve yayıncıdır. “The Adventures of Tom Sawyer” (Tom Sawyer’ın Maceraları) ve bunun devamı niteliğinde olan “The Adventures of Huckleberry Finn” (Huckleberry Finn’in Maceraları) kitapları tüm dünyada meşhur olmuş eserleridir. Daktilo makinesini ilk satın alanlardan biri olan Mark Twain, daktilo ile yazan ilk romancı olarak da anılır.  ♥ It’s not what you look at that matters, it’s what you see.

  Neye baktığınız değil, ne gördüğünüz önemlidir.

 • Henry David Thoreau: (1817-1862) Birçok sıfatı olan bir Amerikalı: şair, filozof, vergi karşıtı, tarihçi, vs.  ♥ Life isn’t about finding yourself. Life is about creating yourself.

  Hayat kendinizi keşfetmeniz değil, kendinizi yaratmanızdır.

 • George Bernard Shaw: (1856-1950) Oyun yazarı olarak ünlenen İrlandalı yazar, 60’tan fazla oyuna imzasını atmıştır. 1925 senesinde Nobel Edebiyat Ödülü’nü, 1938’de ise Oscar Ödülü’nü alarak, bu iki ödülü alabilen ilk ve tek insan olmuştur.  ♥ The pessimist complains about the wind; the optimist expects it to change, the realist adjust the sails.

  Karamsar insan rüzgârdan şikâyet eder, iyimser insan rüzgârın yön değiştirmesini ümit eder, gerçekçi insan yelkenleri rüzgâra göre ayarlar.

 • William Arthur Ward: (1921-1994) ABD’li yazar. İlham kaynağı sözleri, makaleleri ile tanınır.


  ♥ Success is not final, failure is not fatal: It is the courage to continue that counts.

  Başarı nihai değildir, başarısızlık ölümcül değildir: Önemli olan devam edebilme cesaretidir.

 • William Chuchill: (1874-1965) kendine has tavırları ve sözleri, tarihi şahsiyeti ve en olmadık yerde ortaya koyduğu siyasi becerisiyle XX. yüzyıla damgasını vuran İngiliz devlet adamı. Birleşik Krallık’ta iki dönem, yaklaşık on sene başbakanlık yapmıştır.  ♥ The best and most beautiful things in the world cannot be seen or even touched; they must be felt with the heart.

  Dünyadaki en iyi ve en güzel şeyler görülemez, hatta dokunulamaz; insanın bunları kalbinde hissetmesi gerekir.

 • Helen Keller: (1880-1968) Amerikalı kör ve sağır yazar. 1915 yılında ilk uluslararası kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun temelini atarak körlük ve kötü beslenme ile mücadeleyi başlatmıştır.  ♥ Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I’m not sure about the universe.

  İki şey sonsuzdur: evren ve insan aptallığı; evrenin sonsuzluğundan da o kadar emin değilim.

 • Albert Einstein: (1879-1955) Alman asıllı fizikçi. Görecelik Teorisi adlı bir teorinin sahibidir. Görecelik Teorisi, modern fizik ilminin Quantum Mekaniği ile birlikte, temel iki taşından biri olduğu kabul edilir. Nazi Almanya’sından kaçarak, 1933 yılında ABD’ye göç etmiştir.

 • Albert Einstein ve Aziz Nesin birbirlerini tanısalardı, eminim iyi anlaşırlardı…  ♥ A room without books is like a body without a soul.

  Kitapların olmadığı bir oda, ruhsuz bir bedene benzer.

 • Marcus Tullius Cicero: (MÖ 106-43) Romalı devlet adamı ve filozof. MÖ 63 yılında Roma Senatosu’nda konsül görevini üstlenmiştir.

 • Burada dikkati çeken şey, Marcus T. Cicero’nun bu sözleri milattan önce söylemiş olmasıdır; yani 2000 küsur senelik bir söz. Geçerliliğini giderek artırıyor…  ♥ Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

  Büyük akıllar yeni fikirleri tartışırlar; orta boy akıllar olayları tartışırlar; küçük akıllar insanları tartışırlar.

 • Eleanor Roosevelt: (1984-1962) Amerikalı yazar ve insan hakları savunucusu. ABD’nin 32. Başkanı Franklin D. Roosevelt’in karısıdır. 1946 senesinde Birleşmiş Milletler İnsan hakları Komisyonu’nun ilk başkanı oldu. “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” onun zamanında kabul edildi. Ayrıca, kadının toplumdaki statüsü için yaptığı çalışmalarla da tanınır. XX. yüzyılın en etkin kadınlarından biri olduğu kabul edilir.

 • Dünya Savaşı sırasında ABD başkanlığı yapmış olan bir adamın karısı olmak kolay değil, hele söylediğiniz sözler herkes tarafından dinleniyorsa… Eleanor Roosevelt’in beğendiğim, ama anlamı ancak İngilizce lisanında ortaya çıkan bir sözü daha vardır: “Anger is one letter short of danger.” – Anger (Öfke) kelimesinde Danger (Tehlike) kelimesine göre sadece bir harf eksikliği vardır.

  “Küçük akıllar insanları tartışırlar” demekle, E. Roosevelt sanırım dedikodu yapmayı kastediyor. Yoksa “insan” her toplumun mihenk taşıdır; tartışılması çok doğaldır.  I can’t give you a sure-fire formula for success, but I can give you a formula for failure: try to please everybody all the time…

  Sana başarı için tamamen geçerli bir formül veremem, ama başarısızlık için verebilirim: herkesi her zaman memnun etmek için uğraşmak…

 • Herbert Bayard Swope: (1882-1958) Savaş muhabiri olarak ün yapmış Amerikalı gazeteci.

 • Çok doğru bir öğüt. Başıma gelmiştir…  ♥ It is hard to fail, but it is worse never to have tried to succeed.

  Başarısız olmak insana zor gelir, fakat başarmak için hiç uğraş vermemiş olmak daha kötüdür.

 • Theodore Roosevelt: (1858-1919) ABD’nin 26. Başkanı. Beyaz Saray’a bir zenciyi yemeğe davet eden ilk başkan olarak bilinir.  ♥ Challenges are what make life interesting and overcoming them is what makes life meaningful.

  Zorluklar hayatı enteresan kılar, zorlukların üstünden gelmek ise hayatı anlamlı yapar.

 • Joshua J. Marine: Amerikalı yazar.  ♥ It had long since come to my attention that people of accomplishment rarely sat back and let things happen to them. They went out and happened to things.

  Uzun zamandan beri dikkatimi çeken bir husus var: Hayatta bir şeyleri başarmış insanlar oturup, kendilerine bir şeyler olmasını beklemiyorlar. Onlar işe soyunup, bir şeylere dokunuyorlar.

 • Leonardo Da Vinci: (1452-1519) Avrupa’da Rönesans Çağı’nın dâhisi olarak bilinir. Dünyanın en büyük sanatkârları arasında yer alan Da Vinci’nin uğraşı alanları yeni buluşlar, resim, heykel ve mimari olmuştur. Resim dalındaki şaheserleri arasında en meşhurları “Mona Lisa”, “Son Akşam Yemeği” ve “Vitruvian Adamı” adlı tablolarıdır.  ♥ The stupid neither forgive nor forget; the naive forgive and forget; the wise forgive but do not forget.

  Aptal olan ne affeder, ne de unutur; saf olan affeder ve unutur; zeki olan affeder, fakat unutmaz.

 • Thomaz Szasz: (1920-2012) Macar asıllı Amerikalı akademisyen, psikolog ve psikanalist. Akıl hastalığı ile ilgili teorileri ile tanınır.  ♥ Leaders must be close enough to relate to others, but far enough ahead to motivate them.

  Liderler, ilişki kurabilmek için insanlara yakın olmalıdırlar, ama onları motive edebilmek için yeteri kadar önde bulunmalıdırlar.

 • John C. Maxwell: 1947 doğumlu Amerikalı yazar. Liderlik konusunu işlediği kitapları milyonlar düzeyinde satılmıştır.  ♥ A man is a success if he gets up in the morning and gets to bed at night, and in between he does what he wants to.

  Sabah yatağından kalkan ve akşam yatağına yatan insan, arada kalan zamanda istediklerini yapabiliyorsa, o insan bir başarı örneğidir.

 • Bob Dylan: 1941 doğumlu. Asıl adı: Robert Allen Zimmerman. Pop müziğine ve kültürüne 1960’lardan itibaren en fazla etki eden çağdaş zamanın en büyük müzisyenlerinden biri. Yazdığı şarkı sözleri, Dylan’a 2016 Nobel Edebiyat Ödülü’nü getirdi.

 • İnsan hayatındaki başarı ve mutluluk, bundan daha sade ve güzel nasıl anlatılır? Bob Dylan bu… Şarkı sözleri yazarak Nobel Edebiyat Ödülü kazanmak başka türlü olmuyor.  ♥ When one door closes, another opens; but we often look so long and so regretfully upon the closed door that we do not see the one that has opened for us.

  Bir kapı kapandığında, diğeri açılır. Öte yandan, kapanan kapıya öyle uzun uzun ve pişmanlıkla bakarız ki, bize açılan yeni kapıyı görmeyiz.

 • Alexander Graham Bell: (1847-1922) İskoç bilim adamı, mühendis, mucit. Telefonun mucidi.

 • Başka bir özlü söz, “Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu, geleceği yaratmaktır,” der. Telefonun mucidi olarak, Alexander Graham Bell müthiş bir gelecek yaratmış.  ♥ The only impossible journey is the one you never begin.

  Hiç başlamadığımız yolculuk, bitiremeyeceğimiz tek yolculuktur.

 • Anthony Robbins: 1960 doğumlu Amerikalı yazar ve yaşam koçu. Yaşam koçluğunu hayata geçiren insan olarak tanınıyor.  ♥ A friend is someone who gives you total freedom to be yourself.

  Arkadaş, sizin kendiniz olmanız için size tam özgürlük veren kişidir.

 • Jim Morrison: (1943-1971) Amerikalı şarkıcı, şarkı yazarı ve şair. The Doors adlı müzik grubunun vokalisti. Ölümünden 36 yıl sonra, Paris’te bir bar işletmecisi bir kitap yazarak, ünlü müzisyenin evinde doğal yollardan değil, gece kulübünün tuvaletinde aşırı dozda eroinden öldüğünü iddia etti.  ♥ Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

  Yolu takip etmeyin, yol olmayan bir yerden gidin ve iz bırakın.

 • Ralph Waldo Emerson: (1803-1882) Amerikalı filozof, şair. XIX. yüzyılda metafizik akımının öncülüğünü yapmıştır.  ♥ If you are not going all the way, why go at all?

  Şayet yolun sonuna kadar gitmeyeceksen, yola niye çıkıyorsun?

 • Joe Namath: 1943 doğumlu Amerikan futbolu oyuncusu ve aktör.  ♥ The person who reads too much and uses his brain too little will fall into lazy habits of thinking.

  Çok okuyan, fakat beynini az kullanan kişi, sonunda düşünmek gibi tembel alışkanlıklar edinir.

 • Albert Einstein: (1879-1955) Alman asıllı fizikçi. Görecelik Teorisi adlı bir teorinin sahibidir. Görecelik Teorisi, modern fizik ilminin Quantum Mekaniği ile birlikte, temel iki taşından biri olduğu kabul edilir. Nazi Almanya’sından kaçarak, 1933 yılında ABD’ye göç etmiştir.

 • “Je pense, donc je suis” (Düşünüyorun, öyleyse varım!) diyen René Descartes ile Albert Einstein’ı tanıştırmak gerekirmiş…  ♥ Management is doing things right; leadership is doing the right things.

  Yönetim işleri iyi yapmaktır; liderlik ise iyi işler yapmaktır.

 • Peter Drucker: (1909-2005) Avusturya doğumlu Amerikalı yazar, yönetim danışmanı.  ♥ Si jeunesse savait, si vieillesse pouvait.

  Gençler bilebilseydi, yaşlılar yapabilseydi.

 • Henri Estienne: (1528-1598) Fransız matbaacı ve öğretmen.

 • “Müthiş Özlü Sözler” listeme, 1969 yılında Fransızca lisanında aldığım ilk sözdür. Her dönem için geçerlidir….  ♥ Limit your “always” and your “nevers”.

  “Daima” ve “Asla” kelimelerinin kullanımını sınırlayınız.

 • Amy Poehler: 1971 doğumlu Amerikalı oyuncu, komedyen ve yapımcı.

 • Daha sonraları biri çıkıp, “Never say never” (Asla asla deme) demiş…  ♥ İyiliğe iyilikle, kötülüğe adaletle karşılık veriniz.

 • Konfiçyus: (MÖ 551-479) Çinli öğretmen, politikacı ve filozof. Öğretileri Çin kültürünün temelini oluşturur. İnsanların doğuştan eşit olduklarına, doğru ahlak ve eğitimle herkesin üstün insanlığa ulaşabileceğini savunur. Konfiçyus’un kendi yazdığı bir belge yoktur. Sözleri ve öğretileri öğrencileri ve takipçileri tarafından toplanmıştır.  ♥ On ne fait pas d’omelette sans casser des oeufs.

  Yumurtaları kırmadan omlet yapılamaz.

 • Honoré de Balzac: (1799-1850) Fransız roman ve tiyatro yazarı. 51 yaşında vefat ettiğinde, arkasında 85 adet tamamlanmış, 50 adet taslak halinde eser bırakmıştır.

 • Asgari bir fedakârlık yapmadan, kaçınılmaz bazı riskler üstlenmeden hiçbir şey elde edilemez. Örneğin, bir orman yolu yapımında, güzergâh üzerindeki bazı ağaçların yoldan kaldırılması gerekebilir. Böyle bir durumda, çözüm, ağaçları keserek ortadan kaldırmak değil, onları kökleriyle beraber çıkarıp, başka bir yere dikmektir. Bu işlemler sonucu bazı ağaçlar kuruyabilir, ama böylece, bir güzellik veya faydalı bir şey yaratılırken, mevcut olan güzelliğe veya faydalı şeye mümkün olan en düşük seviyede zarar verilmiş olur.  ♥ The elevator to success is out of order. You’ll have to use the stairs.

  Başarıya tırmanan asansör bozulmuş. Merdivenlerden çıkmanız gerekiyor.

 • Joe Girard: Amerikalı bir pazarlama elemanı. Detroit kentindeki bir Chevrolet bayiinde 1963-1978 döneminde 13.001 araba satmış ve Guinness Rekorlar Kitabı’na bir senede en çok araba satan kişi olarak girmiş. Pazarlama sanatı üzerine birçok kitap yazmış.

 • Her şeyin “sağlam temeller” üzerinde yükselmesi gerektiğini anlatan müthiş bir söz. Kalıcı (sürdürülebilir) başarı için, başarıya giden merdivenleri teker teker tırmanmak gerekiyor. Sağlam temeller üzerine inşa edilmemiş başarı eninde sonunda çöküyor. Bunun örneklerine profesyonel iş hayatımda defalarca rastladım.     ♥ If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.

  Eğer bir fark yaratmak için çok “ufak” olduğunuzu düşünüyorsanız, odanızda bir sivrisinekle uyumayı deneyin.

 • Dalai Lama: 14. Dalai Lama, Tibet halkının ruhani lideridir. Asıl adı Tenzin Gyotso’dur ve 1935 yılında doğmuştur. Dalai Lama lâkabı, Budizm’in kurucusu olan Shakyamuni’nin ruhunun, bedeninde yeniden doğduğu düşünülen kişilere verilen isimdir.

 • “Komik” bir benzetme, ama doğru: Evet, sivrisinek küçüktür, ama cidden fark yaratır…  ♥ When I hear somebody sigh, “Life is hard”, I am always tempted to say, “Compared to what?”

  Ne zaman birinin “Hayat zor,” diyerek içini çektiğini duysam, “Hayat ne ile karşılaştırıldığında zor?” diye sormayı arzularım.

 • Sydney Harris: (1917-1986) Amerikalı gazeteci ve yazar.  ♥ The whole purpose of education is to turn mirrors into windows.

  Eğitimin tüm amacı, aynaları pencerelere dönüştürmektir.

 • Sydney Harris: (1917-1986) Amerikalı gazeteci ve yazar.

 • Ben bu sözü şöyle yorumladım: Aynalar bize kendimizi ve gerimizde olanları gösterir. Pencereler ise önümüzü ve dolayısıyla, fırsatları gösterir… Bu bakış açısını da ancak eğitimle elde edebiliriz.  ♥ History is written by the victors.

  Tarih, savaşı kazananlar tarafından yazılır.

 • Winston Churchill: (1874-1965) kendine has tavırları ve sözleri, tarihi şahsiyeti ve en olmadık yerde ortaya koyduğu siyasi becerisiyle XX. yüzyıla damgasını vuran İngiliz devlet adamı. Birleşik Krallık’ta iki dönem, yaklaşık on sene başbakanlık yapmıştır.

 • Churchill’in söylediği bu söz doğrudur, ama tepki çekicidir. Churchill’in, müthiş öngörüleriyle ülkesini II. Dünya Savaşı’nda zafere taşıdığı söylenir, ama Churchill aynı zamanda bir savaş suçlusudur. Almanya’nın Dresden şehrinin bombalanması suretiyle on-binlerce sivilin ölümüne sebebiyet vermiştir. Bu olay, Almanya tam teslim olmak üzereyken, 13-14 Şubat 1945’te yapılan bir katliamdır. İngiliz ve Amerikan bombardıman uçakları Dresden şehrine iki gün boyunca rastgele, yani hedef gözetmeksizin yangın bombaları atmışlardır.

  Dresden bombardımanının asıl amacının, o sıralar başkent Berlin’e ilerlemekte olan Sovyetler Birliği’ne gözdağı vermek olduğu söylenir.  Savaştan sonra “Bombardıman emrini kim verdi?” diye sorulduğunda, Churchill, “Ben verdim, ben!” demiştir.  ♥ Never argue with stupid people. They will drag you down to their level and beat you with their experience.

  Aptal insanlarla asla münakaşa etmeyin. Sizi kendi seviyelerine çekerler ve tecrübeleriyle sizi alt ederler.

 • Mark Twain: (1835-1910) Amerikalı yazar, girişimci ve yayıncıdır. “The Adventures of Tom Sawyer” (Tom Sawyer’ın Maceraları) ve bunun devamı niteliğinde olan “The Adventures of Huckleberry Finn” (Huckleberry Finn’in Maceraları) kitapları tüm dünyada meşhur olmuş eserleridir. Daktilo makinesini ilk satın alanlardan biri olan Mark Twain, daktilo ile yazan ilk romancı olarak da anılır.  ♥ It takes considerable knowledge just to realize the extend of your own ignorance.

  Bilgisizliğinizin derecesini anlayabilmeniz için bile, önemli bir bilgi birikiminizin olması gerekir.

 • Thomas Sowell: 1930 doğumlu Amerikalı ekonomist ve bilim adamı.  ♥ Education is what remains after one has forgotten what one learned in school.

  Eğitim okulda öğrendiklerinizi unuttuktan sonra kalan şeydir.

 • Albert Einstein: (1879-1955) Alman asıllı fizikçi. Görecelik Teorisi adlı bir teorinin sahibidir. Görecelik Teorisi, modern fizik ilminin Quantum Mekaniği ile birlikte, temel iki taşından biri olduğu kabul edilir. Nazi Almanya’sından kaçarak, 1933 yılında ABD’ye göç etmiştir.
  ♥ You grow up the day you have your first true laugh at yourself.

  Kendinize ilk güldüğünüz gün büyümüş sayılırsınız.

 • Ethel Barrymore: (1879-1959) Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusu.  ♥ The secret source of humour itself is not joy, but sorrow. There is no humour in heaven.

  Mizahın gizli kaynağı neşe değil, kederdir. Cennette mizah yoktur.

 • Mark Twain: (1835-1910) Amerikalı yazar, girişimci ve yayıncıdır. “The Adventures of Tom Sawyer” (Tom Sawyer’ın Maceraları) ile, bunun devamı niteliğinde olan “The Adventures of Huckleberry Finn” (Huckleberry Finn’in Maceraları) kitapları tüm dünyada meşhur olmuş eserleridir. Daktilo makinesini ilk satın alanlardan biri olan Mark Twain, daktilo ile yazan ilk romancı olarak da anılır.  ♥ My way of joking is to tell the truth. It’s the funniest joke in the world.

  Benim şaka yapma usulüm doğruyu söylemektir. Doğruyu söylemek, dünyada yapılabilecek en güzel şakadır.

 • George Bernard Shaw: (1856-1950) Oyun yazarı olarak ünlenen İrlandalı yazar, 60’tan fazla oyuna imzasını atmıştır. 1925 senesinde Nobel Edebiyat Ödülü’nü, 1938’de ise Oscar Ödülü’nü alarak, bu iki ödülü alabilen ilk ve tek insan olmuştur.  ♥ We should consider every day lost on which we have not danced at least once. And we should call every truth false which was not accompanied by at least one laugh.

  En az bir kere dans etmediğimiz günü, kayıp bir gün olarak telakki etmeliyiz. Ve an az bir gülümsemenin refakat etmediği bir gerçeği, yanlış olarak algılamalıyız.

 • Friedrich Nietzsche: (1844-1900) Din, ahlak, modern kültür, felsefe ve bilim üzerine mecâzi, alaycı ve vecizeli bir üslupla yazılar yazmış Alman filolog, filozof, kültür eleştirmeni, şair ve besteci.  ♥ Mais si l’on ne peut pas pardonner, cela ne vaut pas de vaincre.

  Bağışlamadıktan sonra, yenmenin hiçbir anlamı yoktur.

 • Victor Hugo: (1802-1885) Fransız yazar ve şair. “Notre-Dame de Paris” (Notre-Dame’ın Kamburu) ve “Les Misérables” (Sefiller) adlı romanları dünyaca meşhur olmuştur.

 • Victor Hugo’nun bu sözü, bana Oscar Wilde’ın şu sözünü hatırlatıyor: “Düşmanlarınızı her daim affedin; onları başka hiç bir şey bundan daha fazla kızdıramaz.” Her iki edebiyatçı da aynı şeyi düşünmüş: Affetmenin önemini…  ♥ Jokes of the proper kind, properly told, can do more to enlighten questions of politics, philosophy and literature than any number of dull agreements.

  Anlatılmaları münasip fıkralar, uygun olarak anlatılırsa, birçok politik, filozofik ve edebi sorunların aydınlatılmasında, sıkıcı tartışmalardan çok daha fazla yararlı olurlar.

 • Isaac Asimov: (1920-1992) Amerikalı yazar ve bilim adamı. Çok üretken bir yazar olarak, sayıları 500’ü bulan kitap yazmış veya yayına hazırlamıştır. Hayatı boyunca 90.000 üzerinde de mektup ve posta kartı yazdığı rivayet edilir.  ♥ They can kill the dreamer, but they can never kill the dream.

  Hayalperesti öldürebilirler, ama hayali asla öldüremezler.

 • Martin Luther King: (1929-1968) Amerikalı din adamı. Zenci Amerikalıların eşit vatandaşlık hakları için mücadele vermiş ve 1964 yılında Amerika’da Yurttaş Hakları Kanunu’nun çıkmasını sağlamıştır. Aynı yıl, Nobel Barış Ödülü’nü aldı. “I have a dream…” (Bir rüyam var..) ile başlayan konuşması ünlüdür. 1968 yılında bir suikast sonucunda öldürüldü…  ♥ Without courage, wisdom bears no fruit.

  Cesaret olmadan, akıl meyve veremez.

 • Baltasar Gracian: (1601-1658) Barok döneminde yaşamış İspanyol yazar ve filozof.  ♥ We are all broken. That’s how the light gets in.

  Hepimizde kırıklar bulunur. Işık, içeriye o kırıklardan süzülüp girer.

 • Ernest Hemingway: (1899-1961) Amerikalı yazar ve gazeteci. 1954 Edebiyat Nobel Ödülü’nün sahibidir. En önemli eserleri arasında The Old Man and the Sea (İhtiyar Adam ve Deniz), A Farewell to Arms (Silahlara Veda), ve For Whom the Bell Tolls (Çanlar Kimin için Çalıyor) yer alır.

 • Hemingway, Amerikalı yazarlar arasında en beğendiğim yazarlar arasındadır. İnanılmaz bir anlatım ustalığı vardır. 1951 senesinde Küba’da kaleme aldığı “İhtiyar Adam ve Deniz” romanını Tarsus Amerikan Lisesi’nde kütüphaneden alarak okumuş ve özetini İngilizce Edebiyat dersinde anlatmıştım.

  Hemingway’in listeme aldığım sözüne gelince: Çok derin bir anlamı olan bu sözün bir benzerine, hayranı olduğum şarkıcı, söz yazarı, ozan Leonard Cohen’in bir şarkısında rastladım. Cohen, Anthem adlı şarkısında “There’s a crack in everyting; that’s how the light gets in” (Her şeyde bir çatlak vardır; ışık içeriye oradan süzülüp girer) der.  You learn nothing from life if you think you’re right all the time.

  Her zaman haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, hayattan hiçbir şey öğrenemezsiniz.

 • Anonim

 • Bu söz, Yunus Emre’nin, “Hiç hata yapmayan insan, hiçbir şey yapmayan insandır. Hayatta en büyük hata, kendini hatasız sanmaktır,” sözünü hatırlatıyor.  ♥ Have more than you show, speak less than you know.

  Gösterdiğinizden daha fazlasına sahip olun, bildiğinizden daha az konuşun.

 • William Shakespeare: (1564-1616) İngiliz şair ve oyun yazarı ve tiyatro oyuncusu. İngiltere’nin milli şairi olarak anılır. Tüm zamanların, eserleri en çok satılan yazarı olarak bilinir. Satılan eserlerinin toplamının 4 milyar adet olduğu tahmin edilmektedir.  ♥ Kindness is not an act, it’s a lifestyle.

  İyilik bir davranış değil, bir yaşam tarzıdır.

 • Anthony D. Williams:1974 doğumlu danışman, araştırmacı ve yazar.


  ♥ The secret of change is to focus all your energy, not on fighting the old, but on building the new.

  Değişimin sırrı, tüm enerjinizi eskiyle boğuşmaya değil, yeniyi inşa etmeye odaklandırmaktır.

 • Dan Millman: 1946 doğumlu Amerikalı yazar ve kişisel gelişim dalı uzmanı.  ♥ Don’t pray for an easy life, pray for the strength to endure a different one.

  Kolay bir hayat için dua etmeyin; değişik bir hayatı kaldırabileceğiniz güç için dua edin.

 • Bruce Lee: (1940-1973) Hong Kong asıllı Amerikalı aktör, film yönetmeni, askeri eğitim uzmanı.  ♥ Collapsing any nation does not require the use of atomic bombs or the use of long-range missiles. But it requires lowering the quality of education and allowing cheating in the exams by students.
  The patient dies in the hands of the doctor who passed his exams through cheating.
  And the buidings collapse in the hands of an engineer who passed his exams through cheating.
  And the money is lost in the hands of an accountant who passed his exams through cheating.
  And humanity dies in the hands of the religious scholar who passed his exams through cheating.
  And the justice is lost in the hands of a judge who passed his exams through cheating.
  And ignorance is rampant in the minds of children who are under the care of a teacher who passed his exams through cheating.

  The collapse of education is the collapse of the nation.

  Bir ülkeyi çökertmek için atom bombasına veya uzun menzilli füzelere ihtiyaç yoktur. Bunun için eğitim seviyesini düşürmek ve öğrencilerin sınavlarda kopya çekilmesine izin vermek yeterlidir. Bunun sonucunda:
  Hasta, sınavda kopya çeken doktorun elinde can verir.
  Binalar, sınavda kopya çeken mühendisin elinde çöker.
  Para, sınavda kopya çeken muhasebecinin elinde kaybolur.
  İnsanlık, sınavda kopya çeken din hocalarının elinde ölür.
  Adalet, sınavda kopya çeken hakimin elinde yok olur.
  Sınavda kopya çeken öğretmenin ders verdiği öğrencilerin cahilliği artar.

  Eğitimin çökmesi, bir milletin çökmesidir.

 • Güney Afrika Cumhuriyeti’nde ders veren bir üniversite hocası, doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencilerine hitaben yukarıdaki yazıyı kaleme alır ve üniversitenin girişine yerleştirir.  ♥ Truth is like a surgery. It hurts, but cures. Lie is like a pain killer. It gives instant relief, but has side effects forever.

  Gerçek, ameliyata benzer. Ağrı yapar, fakat iyileştirir. Yalan, ağrı kesici gibidir. Ağrıyı keser, fakat yan etkileri her daim vardır.

 • Han Suin: (1916-2012) Çinli fizikçi ve yazar.

 • Yalanın bu kadar güzel anlatıldığı başka bir söz zor bulunur.  ♥ Clothes make the man. Naked people have little or no influence on society.

  İnsanı adam yapan elbiseleridir. Çıplak insanların toplum üzerinde çok az veya hiç etkisi yoktur.

 • Mark Twain: (1835-1910) Amerikalı yazar, girişimci ve yayıncıdır. “The Adventures of Tom Sawyer” (Tom Sawyer’ın Maceraları) ve bunun devamı niteliğinde olan “The Adventures of Huckleberry Finn” (Huckleberry Finn’in Maceraları) kitapları tüm dünyada meşhur olmuş eserleridir. Daktilo makinesini ilk satın alanlardan biri olan Mark Twain, daktilo ile yazan ilk romancı olarak da anılır.

 • Mark Twain, büyük bir ihtimalle, elbise benzetmesiyle, eğitimin önemini vurguluyor. Eğitimsiz kişilerin toplum üzerinde çok az veya hiç etkilerinin olmadığını anlatmaya çalışıyor.  ♥ Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır.

  Yeryüzündeki kötü insanlar, kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı’yı kullanırlar.

 • Giordano Bruno: (1548-1600) İtalyan filozof, matematikçi, şair ve gökbilimci. Rönesans felsefesini şekillendiren en önemli filozoflardan biri olarak bilinir. Katolik Kilisesi öğretilerine karşı çıktığı için idama mahkûm edilmiş ve yakılarak öldürülmüştür.

 • Yorumsuz…  ♥ People change for two main reasons: Either their minds have been opened, or their hearts have been broken.

  İnsanlar iki nedenden dolayı değişirler: Ya açık fikirli olmuşlardır, ya da kalpleri kırılmıştır.

 • Steven Aitchison: Kişisel gelişim kitapları yazarı.  ♥ Do not regret growing older. It’s a privilege denied to many.

  Yaşlanmaktan üzüntü duymayın. Yaşlanmak, çoğu kimsenin mahrum kaldığı bir ayrıcalıktır.

 • Anonim

 • Bence, her yaşın hakkını veren kimse, hayatı seven, hayatı “yaşayan” insandır. Bu satırı 5 Ocak 2019 tarihinde yazdım. İki gün sonra doğum günüm; 67 yaşımı bitirip, 68’e basacağım. Kitap okuyorum, gitarla çalıp söyleyebileceğim yeni şarkılar öğreniyorum. Güzel bir hanımla tanıştığımda, “Şimdi 10-20 yaş daha genç olmak varmış!” diyorum, ama bu bile yaşamı “yaşamanın” bir güzelliği…


  ♥ Sometimes you go in search of answers, only to find more questions…, and when you think your journey has come to an end, you’ll be surprised to find that it is only the beginning.

  Bazen cevapları bulmak için yola koyulursunuz, ama daha fazla soruyla karşılaşırsınız… Ve “Artık yolun sonuna geldim,” diye düşünürken, yolun daha başında olduğunuzu fark ederek şaşırırsınız.

 • CNN (Cable News Network) 2018

 • Bu söz belli, meşhur bir kişiye ait değil. CNN International TV Kanalı’nın kendi reklamında kullandığı bir söz. Reklamı hazırlayanlardan biri tarafından yazılmış olabilir. Gazetecilik ve habercilik meslekleri için, yerini çok iyi bulan bir söz. Öte yandan, hepimiz için geçerli olabilir…

  ♥Başkalarına hükmetmek güçtür, kendine hükmetmek gerçek kudrettir.

 • Lao-Tzu: (MÖ 604-531) Taoizmin kurucuso Çin filozofudur. İsminin kelime anlamı Yaşlı-Genç olan Lao-Tzu, insanın doğası gereği “iyi” olduğunu, kötülüğün ise arzular,tatminsizlik ve hırs gibi sapmalara yol açan uyumsuz sosyal etkileşimler ve aktiviteler sonucunda ortaya çıktığını savunur.

 • Milattan önce yaşamış bir insanın söylemiş olduğu fevkalade doğru bir söz…


  ♥ The person who cannot wonder is but a pair of spectacles behind which there is no eye.

  Merak sahibi olmayan bir insan, arkasında göz olmayan gözlük gibidir.

 • Thomas Carlyle: (1795-1881) İskoç asıllı deneme ve hiciv yazarı, tarihçi ve eğitmendir.  
  ♥ I am not discouraged, because every wrong attempt discarded is another step forward.

  Ümidimi kaybetmiyorum, çünkü ıskartaya çıkan her girişim, ileriye (başarıya) doğru atılmış ilave bir adımdır.

 • Thomas A. Edison: (1847-1931) Amerikalı mucit. Mucitlerin en büyüğü olarak tanınır.  Elektrik enerjisi üretiminden toplu iletişime, ses kaydından film üretimine kadar birçok alanda icat ettiği aletleri hayatımıza sokmuştur. Elektrik ampulü onun dev buluşudur. 

  ♥ If you are never scared or embarresed or hurt, it means that you never take chances.

  Bugüne kadar hiç korkmadıysanız, hiç mahcup olmadıysanız veya hiç incinmediyseniz, bu, hiç risk almadığınızı gösterir. .

 • Julia Sorel: Amerikalı film oyuncusu.

  ♥ Opportunities are usually disguised as hard work, so most people don’t recognize them.

  Fırsatlar genellikle zor bir iş görüntüsü verirler, bu da insanların fırsatları kullanmamalarına yol açar.

 • Ann Landers: (1918-2002) Amerikalı gazeteci, köşe yazarı ve yazar.